ما را دنبال کنید

آیا سرخوشی از طریق روایح انتقال می‌یابد؟

آیا سرخوشی از طریق روایح انتقال می‌یابد؟
چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴

آیا سرخوشی از طریق روایح انتقال می‌یابد؟

 

«خیلی آدم شادیه! آدم کنارش احساس شادی می‌کنه!» شاید این عبارت برای شما هم آشنا باشد. احتمالا شما هم از معاشرت با افراد شاد و سرزنده احساس شادی می‌کنید. شادی معمولا در یک لبخند عمیق، خنده با صدای بلند و بغل کردن به شکل عینی ظاهر می‌شود، اما اینکه از طریق بعضی بوها هم شادی انتقال پیدا کند شاید کمی برایتان عجیب باشد. با این حال این موضوعی است که پژوهشگران در پژوهش‌های خود آن را تایید کرده‌اند. پژوهشگران در پژوهش‌های خود دریافته‌اند شادی از طریق بعضی از بوها و حتی بوی عرق اشخاص از شخصی به شخص دیگر منتقل می‌شود.

بوهای شادی‌بخش را بشناس

بوی کاج: براساس پژوهش‌های پژوهشگران دانشگاه کیوتوی ژاپن بوی کاج باعث کاهش استرس، افسردگی و اضطراب شده و منجر به شاد شدن افراد می‌شود. کسانی که در جنگل‌هایی با درختان کاج قدم می‌زنند، با استشمام بوی این درختان شاد می‌شوند.

بوی مرکبات: اگر نیاز دارید کمی حال و هوای خود را عوض و احساس شادی کنید، بدانید بوی میوه‌های حاوی ویتامین C باعث شادی، افزایش انرژی و هوشیاری می‌شود. براساس پژوهش‌های انجام شده، استشمام بوی مرکبات به‌خصوص لیموترش موجب کاهش استرس و شادی بیشتر در اشخاص می‌شود.

بوی کرم ضدآفتاب: بوی کرم ضدآفتاب احتمالا شما را یاد تعطیلات و گرفتن حمام آفتاب کنار ساحل یا استخرهای روباز می‌اندازد و در نتیجه استرس شما را کاهش می‌دهد و موجب شادی‌تان می‌شود.

بوی چمن تازه زده شده: چمن‌زنی را در فهرست کارهای خود قرار دهید چراکه پژوهشگران استرالیایی دریافته‌اند ماده شیمیایی‌ای که از چمن‌های تازه زده شده منتشر می‌شود موجب احساس آرامش و شادی شما می‌شود.

بوی اسطوخودوس و یاس: اسطوخودوس نه‌تنها موجب شادی می‌شود بلکه تاثیرات آرامش‌بخش دارد و حتی در کاهش استرس و بهبود بی‌خوابی هم موثر است. یاس هم علاوه بر تاثیر خود در ایجاد شادی موجب بهبود خلق و خو می‌شود. بوی پودر بچه: ممکن است با استشمام بوی پودر بچه پاسخ نوستالژیک دریافت کنید. پژوهشگران در پژوهش‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که بوی پودر بچه ما را یاد امنیتی که در زمان بچگی داشتیم، می‌اندازد و والدین را یاد خاطرات شادشان در زمان کودکی بچه‌هایشان.

چه چیزی «عرق شاد» را مسری می‌کند؟

پروفسور سمین تصدیق می‌کند «ما طبیعت مواد شیمیایی موجود در عرق بدن را نشان نداده‌ایم.» از طرف دیگر، پاملا دالتون، پژوهشگر حس بویایی در مرکز حواس شیمیایی مونل فیلادلفیا می‌گوید: «این یافته‌ها کمی عجیب است. آنچه در مورد این پژوهش جالب است این است که نشان می‌دهد عواطف مثبت می‌تواند انتقال یابد.» هر چند از نظر او این امر در تکامل انسان و رفتارش کمتر از توانایی انتقال و تشخیص عواطف منفی مانند ترس و عصبانیت اهمیت دارد. به همین دلیل دالتون می‌گوید: «فکر می‌کنم توانایی انتقال احساس شادی در واقع کمتر از توانایی انتقال عاطفه منفی قدرت داشته باشد.» اما آندریاس کلر از دانشگاه راکفلر نیویورک می‌گوید: «یافته‌های این پژوهش حس بصری ایجاد می‌کند. شنیدن و دیدن افراد خوشحال شما را خوشحال‌تر می‌کند. بنابراین این حقیقت که بو کردن هم شما را شادتر می‌کند احتمالا تعجب‌برانگیز نیست.»

تنظیم: مونا ضرغام

دکتر بهمن بهمنی

دکترای تخصصی مشاوره خانواده و عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

http://salamatiran.com/

منابع: webmd.com, healthday.com, readers’ digest

ارسال شده در اختصاصی بهار, مباحث, مجموعه مطالب توسط مدیر سایت بهار زندگی