ما را دنبال کنید

واقعیت احساس شادی چیست؟

واقعیت احساس شادی چیست؟
شنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۹

🔔📃 واقعیت احساس شادی چیست؟

✍️ ما همگی مشتاقانه در جستجوی احساس شادی هستیم. دالای لاما می گوید: هدف عمده زندگی جستجوی شادی است.

❓اما احساس شادی در حقیقت چیست؟

👤 دکتر راس هریس به شما پاسخ می دهد:

🔻واژه شادی(Happiness) دو معنای بسیار متفاوت دارد. این واژه معمولاً بر احساس لذت، خوشحالی یا خشنودی دلالت می کند.

🔻ما همه از احساسات خوشایند لذت می بریم، پس دور از انتظار نیست که در زندگی خود در جستجوی آن ها باشیم.

🔻 با این وجود، همانند احساسات دیگر، احساس شادی نیز پایدار نخواهد ماند و ما هر چقدر هم که برای حفظ آن تلاش کنیم ، بلاخره آن را از دست خواهیم داد.

🔻همان گونه که مشاهده می کنیم، اگر هدف اصلی زندگی ما به جستجو و تعقیب احساسات خوشایند خلاصه شود، زندگی چندان رضایت بخشی نخواهیم داشت. در واقع هرچه بیشتر برای یافتن این گونه احساسات تلاش کنیم، احتمال اینکه به احساس اضطراب و افسردگی دچار شویم بیشتر خواهد بود.

🔻معنای دیگر شادی، داشتن یک زندگی غنی، پربار و پرمعنا است. اگر ما براساس ارزش های عمیق قلبی مان رفتار کنیم، در مسیری ارزشمند گام برداریم، ارزش های خود را در زندگی مشخص کنیم و مبتنی بر آن ها عمل کنیم، آن گاه زندگی ما غنی، پربار و پر معنا خواهد شد و احساس سرزندگی و نشاط خواهیم کرد.

🔻البته این یک احساس آنی و زودگذر نیست، بلکه احساس عمیق خوب زندگی کردن است. و اگرچه این گونه زندگی بدون شک احساسات خوشایندی را در ما ایجاد می کند، اما احساسات نامطلوبی هم چون ناراحتی، ترس و عصبانیت را نیز در بر دارد و ما باید همواره این انتظار را داشته باشیم که با ایجاد یک زندگی پربار، انواع مختلفی از احساسات بشری را تجربه خواهیم کرد.

🔻البته، تجربه  احساسات شادی آفرین  برای همه ما خوشایند است و مطمئناً باید بیشترین بهره را از وجود آن ها ببریم. اما اگر همواره برای حفظ آن ها تلاش کنیم، محکوم به شکست خواهیم بود.

🔻واقعیت این است که زندگی با درد و رنج همراه است و هیچ راهی برای اجتناب از این درد و رنج وجود ندارد.

ارسال شده در اختصاصی بهار, روانشناسی, مباحث, مجموعه مطالب توسط مدیر سایت بهار زندگی | Tags: